Rozprava o mužovi v skafandri - opera - Festival NASUTI

Rozprava o mužovi v skafandri – opera

Video-opera Muž v Skafandri je multižánrové, multiinštrumentálne a multinárodné predstavenie o americkom kozmonautovi so slovenskými koreňmi. Kryptické dielo je o slovenskej vesmírnej budúcnosti, o významnom človeku pochádzajúcom z ďalšieho strateného regiónu Slovenska (Kysuce), ktoré Mira Tótha dlhodobo fascinujú, priťahujú a inšpirujú.

V diele sa paralelne odvíjajú obrazy z vesmíru, Kysúc, zeme, z hlavy, reality. Miešajú sa, aby rozprávali o zmysle strácania starých a dobývania nových zemí. Zmenšená verzia video opery ako “vyhynutý žáner dramatickej opery” vytvoril Miro Tóth v medzinárodnom zložení, ktorého koordinácia sa vďaka nedostatku času spôsobeným koronou nepodarila. Tvorcovia sa rozhodli vystúpiť mimo svojich rolí a sami vystúpia ako performeri. Tvorivé trio je v tomto prípade rovnako, ak nie zaujímavejšie, ako dielo. Miro Tóth, autor libreta, režisér Jan Komárek a hlavný protagonista, hudobník, performer Pasi Mäkelä, poskytnú plnú performatívne, hudobnú, audiovizuálnu metaforu diela, tvorby videoopery, Cernana, Kysúc a sveta za oknami zeme.

Zem je zničená, ľudstvo sa presťahovalo na Mesiac. Po mnohých rokoch sa jeden človek z ničoho nič rozhodne vrátiť – zbalí si vlajku a vydáva sa na cestu k svojim koreňom. Ale čo vlastne hľadá? A čo na planéte, dávno opustenej, môže nájsť?

Vizuálne aj akusticky pôsobivá performance voľne čerpá z príbehu Eugena Andrewa Cernana, astronauta s československými koreňmi, ktorý krajinu svojich predkov opakovane navštívil a ktorému je venované múzeum vo Vysokej nad Kysucou.”

Účinkujú:

Pasi Mäkelä – herec, vokál

Jan Komárek – réžia, světelný design

Miroslav Tóth – elektronika, vokál