Zelená architektúra - Festival NASUTI

Zelená architektúra 13.00 - 15.00, sála

Peter Szalay, Filip Gulan a Samuel Csader (Corwin), Matúš Čupka, vedúci Oddelenia životného prostredia a dopravy, Mestská časť Bratislava-Rača, Andrej Kovarík, splnomocnenec pre životné prostredie a zeleň, Bratislava, moderuje Boris Meluš.

Zelené stavby, zelené mestá, manažment odpadu, predchádzanie jeho vzniku, zmiernenie klimatickej krízy a ďalšie výzvy “zeleného” stavebníctva a architektúry. Ako stavať, rekonštruovať a búrať ekologicky? Ekologické myslenie súčasnosti budeme konfrontovať s utopickými víziami z 1. polovice 20. storočia.

Necessizmus: zabudnutá utópia či potenciálny vzor? „Mohutná obnova a tvorba přírodních hodnot musí zaujmouti nepoměrně důležitější místo než dosavadní nadměrná tvorba a výroba statků umělých.“ Túto aktuálne znejúcu myšlienku napísal len dva roky po druhej svetovej vojne český architekt a teoretik Ladislav Žák. Jeho publikácia Obytná krajina, z ktorej citát pochádza, patrí k prvým teoretickým prácam regionálneho plánovania v Československu, urbanistickej disciplíny, ktorá je dnes symbolom technokratickej exploatácie krajiny a metaforou antropocénnej súčasnosti. Prednáška však nebude len archeológiou environmentálnych myšlienok modernizmu, ale má za ciel diskutovať súčasnú situáciu a potenciáli architektúry a urbanizmu v dobe klimatickej zmeny.