Remeslá v čase pandémie | Festival NASUTI

Remeslá v čase pandémie

V roku 2020 sme mali naplánovaných niekoľko praktických workshopov pre deti a dospelých. Kvôli pandémii Covid 19 však boli presunuté na neurčito. Keď nemôžu dizajnéri a umelci organizovať kultúrne podujatia a workshopy, navštívili sme niekoľko inšpiratívnych ateliérov aspoň s našou kamerou. Za prísnych opatrení nahrával Janko, žiak 1. stupňa ZŠ. Deti sú postihnuté pandemickou situáciou a vystavené mnohým hrozbám, ktorých dopad zistíme až v budúcnosti. Podľa údajov UNICEF približne 1,5 miliardy detí na celom svete z dôvodu prísnych karanténnych opatrení nenavštevuje, alebo dlhodobo nenavštevovalo školu. Nové technológie im pomáhajú vzdelávať sa a ostať v spojení. Na rozdiel od dospelých sú však deti vo vývojovom štádiu svojho života, počas ktorého sú dôsledky krízy oveľa významnejšie. Dištančné vzdelávanie má na dieťa oveľa väčší vplyv ako práca z domu na dospelého (aj keď obe prebiehajú rovnako dlho). Mnohé deti sa ťažko vyrovnávajú s tým, že sa nemôžu stretávať so svojimi blízkymi a kamarátmi a trápi ich neistota v súvislosti s budúcnosťou. Symbolickou spoluprácou s detským kameramanom chceme poukázať na dôležitosť dbania na vyvážený rozvoj detí v každej situácii a tiež ich vedenie k remeselným zručnostiam, popri nadobúdaní digitálnej gramotnosti.

Nikola Čemanová sa sa venuje rezidenčným projektom a produkcii v SNG, vedie kurzy keramiky v dielni v Novej Cvernovke a vo svojej tvorbe spracúva témy tela a hmoty. Jej svetom je keramika a vo videu sa okrem iného dozviete, ako zistiť, či hlina, ktorú nájdete na lúke je vhodná na tvorbu alebo nie.

Illah van Oijen a Nina Marčeková tvoria v Novej Cvernovke v ateliéri s názvom People on Earth. Venujú sa redizajnu noseného oblečenia, upcyklácii látok, a tvoria odev či doplnky aj zo zdanlivo nenositeľných materiálov. Rozprávali sme sa o nových spoluprácach, dynamikách pandémie a čerstvých plánoch i novom kvetinárstve Jany Tornado. “Sme slobodné, nemáme zviazané ruky masovou produkciou ani konfekčnými štandardmi, a preto sa môžeme venovať lokálnym projektom o udržateľnosti mimo módny aparátus. Máme ateliér v novej Cvernovke, čo zaručuje každodenné podnety ako zachrániť planétu Zem.”