Umenie NASUTI 2021
NASUTI 2021 sa predstavia umelci ako Rudolf Sikora, Lucia Papčová, András Cséfalvay, Mads Floor Andersen a Jonáš Gruska.
ATTACK DECAY SUSTAIN RELEASE
Výstavný projekt Attack Decay Sustain Release vznikol pre festival NASUTI v Novej Cvernovke reagujúc na jeho tohtoročnú hlavnú tému “degrowth”.
Pojem prevzatý zo syntetickej hudobnej produkcie opisuje dynamický priebeh zvuku a je symbolickou paralelou organického životného cyklu, ktorý môže (ale aj nemusí) byť odpoveďou na súčasné dianie pravdepodobne smerujúce k civilizačnému kolapsu.
Na výstave spolupracovali Amalia Roxana Filip, Jan Nálepa, Boris Vitázek a Gabriela Zigová pod kurátorským vedením Diany Klepoch Majdákovej. Ide o site-specific výstavný projekt, environment pozostávajúci z objektov a zvukovo-svetelných inštalácií.
Zámerom bolo vytvoriť autonómne, v čase sa vyvíjajúce prostredie, situáciu spájajúcu prírodné s umelým, zvuk s vizuálnym vnemom, organické procesy s technologickými, motív deštrukcie s opätovným vznikom, senzuálny zážitok so spracovaním a prijatím vedeckých faktov.
V projekte bol nasledovaný princíp zrovnoprávnenia všetkých súčastí organických i anorganických procesov a ich zlúčenie do jedného nekonečného cyklu, v ktorom na konci dominantný prvok zaniká a dáva tak priestor novému. Motív, ktorý môže byť pre človeka a jeho éru rovnako zničujúci, ako oslobodzujúci.
UMENIE V SUŤOPARKU
Festival predstavil diela architektonického zoskupenia Woven (Danica Pišteková, Veronika Trnovská, Marianna Maczová a Anna Cséfalvay) a Juraja Hariša pracujúce s pozostatkami bývalej sute po rekonštrukcii bývalej chemickej priemyslovky.
Okrem toho, že nedávno získalo CEZAAR-a, postavili Woven architektky najväčší hmyzí mrakodrap v Novom meste. Dekoratívno-funkčný záhradný mobiliár vznikol zo suti, väčšinou z materiálu zo stropov budovy bývalej chemickej priemyslovky. Komorná pandemická kolaudácia "hmyzodomu" v areáli Novej Cvernovky prebehla 5. novembra 2020. Participoval aj pavúk Imro.
Ďalší záhradný objekt predstavil model "suťochodníčka" vytvoreného z bývalého stavebného materiálu bývalej chemickej priemyslovky. Viac o celom procese na webe sutnapark.sk . Autormi modelu Suťechá sú Juraj Hariš a Matúš Kurdel.