Diskusia / Alarmizmus. Aktivizmus. Skepticizmus. Ochrana prírody a klímy v centre kultúrnych vojen - Festival NASUTI

Diskusia / Alarmizmus. Aktivizmus. Skepticizmus. Ochrana prírody a klímy v centre kultúrnych vojen

Art Café, 19.11., 15.00 – 16.30

Alarmizmus / Aktivizmus / Skepticizmus. Ochrana prírody a klímy v centre kultúrnych vojen Klimatická kríza podlieha jednej z najsilnejších a najdlhšie vedených dezinformačných kampaní v histórii. Aj kvôli tomu je reakcia ľudstva príliš vlažná a príliš oneskorená. Ľudia často strácajú prehľad alebo postrádajú motiváciu sa problémom hlbšie zaoberať. Nečinnosť politických a spoločenských elít ich utvrdzuje v nádeji, že to ešte nie je také zlé. Ukazuje sa, že iba aktivizácia kritickej masy spoločnosti dokáže vyvinúť dostatočný tlak na zmenu. Sú však naše nájstroje dostočné? Mal by byť aktivizmus viac radikálny a úderný, alebo sa radšej uchádzať o sympatie a širšiu popularitu? A ako bojovať s dezinformáciami a hoaxami, ktoré zaberajú komunikačný priestor potrebný na mobilizáciu ľudí a rýchlu akciu?

Diskutujú Vojtěch Pecka a Marta Fandlová, moderuje Diana Klepoch Majdáková.

Marta Fandlová(*1996) absolvovala magisterské štúdium žurnalistiky na Univerzite Komenského v Bratislave. Je jednou z iniciátoriek petície Klíma ťa potrebuje, momentálne je ambasádorkou Európskeho klimatického paktu. Venuje sa téme klimatickej krízy, ktorú ako novinárka aktívne komunikuje a okrem iného má aj vlastný podcast o zelených témach Eko-inak. Žije v Bratislave.

Vojtěch Pecka sa pohybuje na pomedzí grafiky a sociálnych vied. Vyštudoval magisterský odbor teoretická sociológia na Fakulte sociálnych vied Univerzity Karlovej a pokračoval na doktorandskom (momenátlne prerušenom) štúdiu na Fakulte sociálnych štúdií na Masarykovej univerzite v Brne. V dizertačnej práci sa zameriava na vzťah ťažobného priemyslu a klimatických zmien. V súčasnosti publikuje pre server A2larm päťdielny seriál o organizovanom klimapopieračskom dezinformačnom hnutí, ktorý by mal koncom roka vyjsť aj knižne. Ako grafik dlhodobo spolupracuje predovšetkým s českými grafickými štúdiami Loom on the Moon a Anymade Studio. Spolupracoval na vytváraní série krátkych animovaných filmov a spotov Office for Metropolitan Architecture (OMA), MVRDV, Leica Geosystems alebo napríklad Moog festival. Spoluvytváral múzejné inštalácie pre pražské Národné múzeum, Múzeum hlavného mesta Prahy, Múzeum novej generácie Žďár nad Sázavou, inštaláciu Pamäte národa na pražskej Letnej a rad ďalších.